INFORMATIVNI DNEVI

FAKULTETE ZA KMETIJSTVO
IN BIOSISTEMSKE VEDE
UNIVERZE V MARIBORU


FKBV; Univerza v Mariboru; logotipFKBV; Univerza v Mariboru; logotip

Veseli nas, da se zanimate za Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru!
V naslednjih odstavkih povzemamo nekaj odgovorov na najpogosteje zastavljena vprašanja.

Zakaj študirati na Fakulteti za kmetijstvo in biositemske vede Univerze v Mariboru?

Študent pridobi vso potrebno izobrazbo in praktične izkušnje, da se lahko po končanem študiju vključi v katerokoli dejavnost s področja kmetijstva, povezano s proizvodnjo zdrave hrane, trajnostnim načinom kmetovanja, varstvom okolja in korektnim odnosom do vseh živih organizmov. Prav tako pridobi znanja za samostojno razvijanje in reševanje najzahtevnejših izzivov na področju kmetijstva, ki vodijo k iskanju novih rešitev v strokovni in znanstveni praksi.

Katere programe izvajamo na fakulteti, kakšni so vpisni pogoji in možnost zaposlitve po diplomi?

V študijskem letu (2025/2026) na lokaciji fakultete izvajamo naslednje študijske programe:

    • Univerzitetni program 1. stopnje (3 leta): AGRIKULTURA IN OKOLJE
Kandidate izbirajo po naslednjem ključu: 60 % splošna matura, 40 % splošni uspeh v 3. in 4. letniku. Sprejemajo tudi kandidate s poklicno maturo in izpitom iz enega od maturitetnih predmetov: 40 % poklicna matura, 40 % splošni uspeh v 3. in 4. letniku in 20 % uspeh pri maturitetnem predmetu.
Izredni študij: ne
Zaposlitev: Študijski program je idealen za tiste, ki nameravajo prevzeti vodenje in delo na moderno  organiziranih in tržno usmerjenih kmetijskih posestvih in podjetjih, prav tako v tehnoloških oddelkih podjetij povezanih  s  kmetijsko  pridelavi  in  predelovalno industrijo,  v zadružnih  organizacijah,  v  turističnih podjetjih,  v  trgovskih  podjetjih  in v  skupnostih izvajalcev  strojnih  uslug  v  kmetijstvu  in  pri vzdrževanju okolja. Diplomant se lahko zaposli še v državni  upravi  (različni  občinski  uradi  in  uradi ministrstev),  v  kmetijskem  šolstvu,  v  razvojnih agencijah,  v  okoljskih  inštitutih,  v  podjetjih,  ki procesirajo  odpadke  in  pridobivajo  energijo z obnovljivih virov, v podjetjih za vzdrževanje okolja, nacionalnih parkov in vodnih virov.
Število potrebnih točk za sprejem v prvem prijavnem roku za zadnja tri leta: brez omejitve

    • Visokošolski strokovni programi 1. stopnje (3 leta):
AGRARNA EKONOMIKA IN RAZVOJ PODEŽELJA,
AGRONOMIJA – OKRASNE RASTLINE, ZELENJAVA IN POLJŠČINE,
BIOSISTEMSKO INŽENIRSTVO,
EKOLOŠKO KMETIJSTVO,
VINOGRADNIŠTVO, VINARSTVO IN SADJARSTVO,
ŽIVINOREJA.
Kandidate izbirajo po naslednjem ključu: 60 % splošna/poklicna matura, 40 % splošni uspeh v 3. in 4. letniku.
Izredni študij: ne
Zaposlitev: diplomantom se omogoča širok spekter zaposlitvenih možnosti. Le-te se raztezajo od vodenja kmetij in samozaposlitve, podjetništva, opravljanja ključnih funkcij v kmetijstvu (kmetijska podjetja, zadruge, svetovalna služba, projektne pisarne in podobno). Diplomant je usposobljen za delo v različnih administrativnih službah, kjer so potrebna ustrezna strokovna znanja s področja kmetijstva in varovanja okolja,  v  kmetijskem  šolstvu,  v  razvojnih agencijah,  v  okoljskih  inštitutih,  v  podjetjih,  ki procesirajo  odpadke  in  pridobivajo  energijo z obnovljivih virov, v podjetjih za vzdrževanje okolja, nacionalnih parkov in vodnih virov.
Število potrebnih točk za sprejem v prvem prijavnem roku za zadnja tri leta: brez omejitve

Izvajamo tudi študijske programe 2. stopnje (2 leti):
    • Agrarna ekonomika,
    • Kmetijstvo,
    • Varnost hrane v prehrambeni verigi.

In študijska programa 3. stopnje (4 let):
    • Agrarna ekonomika,
    • Kmetijstvo.

Kje lahko pridobite informacije o vpisu?

Na spletni strani moja.UM lahko kandidati najdete informacije o postopku prijave in vpisa, prijavnih rokih, načinu prijave ter o razpisanih študijskih programih in vpisnih pogojih.

Katere študijske programe razpisujemo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede UM si lahko ogledate na tej povezavi do Razpisno besedilo FKBV 2025-26.

Za dodatne informacije glede vpisa se lahko obrnete tudi na referat za študentske zadeve fakultete.
Kontaktna oseba: Jožica Lončarič Repa
Funkcija: vodja študentskega referata
Uradne ure: vsak dan 9:00 – 12:00, ob torkih tudi 13:00 - 15:00
Mail: referat.fkbv@um.si,
 Telefon: 02/320 90 19
Spletna stran: http://www.fkbv.um.si/

Ali je v študijskih programih predvidena praksa?

Na vseh študijskih programih 1. in 2. stopnje je v okviru predmetnika predvideno praktično usposabljanje. Strokovni praktikum oziroma prakso je možno opravljati na Univerzitetnem kmetijskem centru, to je fakultetno posestvo (ki predstavlja osrednji center izvedbe) in v organizacijah in na mojstrskih kmetijah, s katerimi ima fakulteta sklenjeno pogodbo o opravljanju strokovnega praktikuma. Obstaja tudi možnost opravljanja prakse v tujini (npr. preko izmenjave Erasmus + praksa).

Ali ima fakulteta knjižnico?

Da, knjižnica je namenjena študentom in profesorjem ter zaposlenim na fakulteti, hkrati si v njej lahko izposojajo knjižnično gradivo in uporabljajo druge storitve tudi vsi člani knjižnično-informacijskega sistema Univerze v Mariboru (KISUM-a). Knjižnica je polnopravna članica COBISS-a. Vso gradivo v knjižnici je računalniško obdelano in ga lahko najdete v lokalni bazi Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede (FKMB) v okviru Vzajemnega kataloga slovenskih knjižnic COBISS+.
V prostorih knjižnice lahko uporabljate tudi elektronske vire UM, ki obsegajo zbirke znanstvenih in strokovnih e-revij,  e-knjig, bibliografske zbirke podatkov in specializirane informacijske servise, kupite študijsko gradivo, fotokopirate … 

Kako so znotraj fakultete organizirani študentje?

Študenti imajo svoje predstavništvo v organih Fakultete zagotovljeno s Študentskim svetom. Študentski svet predstavlja vezni člen med fakulteto (univerzo) in študenti in preko njega lahko študentje sodelujejo v organih fakultete oziroma univerze, o posameznih zadevah podajajo svoje mnenje, predloge in pripombe, tako da je njihov glas vedno in povsod prisoten.
Naloge študentskega sveta, so predvsem aktivno vključevanje v študentsko politiko, reševanje študentskih vprašanj, informiranje študentov, zastopanje pri profesorjih in še vse ostalo kolikor nam zaupate in potrebujete pri svojih vsakdanjih opravilih na naši fakulteti.
Za študente je na fakulteti uveden tutorski sistem, s katerim se želi olajšati vključevanje v univerzitetno okolje, usmerjati in svetovati študentom pri reševanju splošnih in specifičnih problemov skozi študij, nuditi študentom invalidom in študentom s posebnimi potrebami pomoč skozi njihov študij, nuditi tujim študentom, ki študirajo na FKBV UM, pomoč pri vključevanju v lokalno       okolje, krepiti odnose med študenti ter med študenti in visokošolskimi učitelji, povečati prehodnost študentov v višji letnik, izboljšati študijski uspeh ter zagotoviti višjo kakovost študija, krepiti pripadnost fakulteti ter univerzi kot celoti, spodbujati študente k sodelovanju v obštudijskih dejavnostih.


Uporabne povezave

Dodate povezave do posnetkov Kariernega centra UM, Študentskih domov UM in Univerzitetne Knjižnice Maribor:
Karierni center UM: https://www.youtube.com/watch?v=FxIchXuyn0Y&ab_channel=KariernicenterUM
Univerzitetna knjižnica Maribor: https://ukm.um.si/spletni-informativni-dnevi
Študentski domovi UM:
https://youtu.be/Cyft-2zHZrY
https://youtu.be/v5Kp6ZTpL4g
https://www.youtube.com/watch?v=0BS6WaJ7etY

Vljudno vabljeni na spletni informativni dan
Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede UM


Ustvari si prihodnost!